Bramy garażowe mają do wypełnienia przynajmniej kilka funkcji, tym bardziej że coraz więcej garaży przydomowych nie jest budowanych oddzielnie, ale jako całkowicie zintegrowane z domem. Bramy muszą więc być estetyczne i komponować się z całością budynku, stanowić skuteczną barierę przed włamaniem, a także być na tyle szczelne, by nie powodować dużych strat ciepła. Obecnie równie ważna jest także łatwość i wygoda obsługi takiej bramy.

Brama garażowa G4

Bram garażowych jest kilka rodzajów, a ich różnorodność określana jest przede wszystkim sposobem ich otwierania, możliwością zamontowania dodatkowych opcji (zazwyczaj automatyki) oraz wzornictwem. Mnogość to wybór, w związku z tym każdy właściciel nowopowstałego domu z garażem staje przed dylematem: którą bramę wybrać?

Bramy garażowe rozwierne (skrzydłowe)

Są to bramy zazwyczaj dwuskrzydłowe i w nowoczesnych domach (garażach) już niespotykane. Ich zastosowanie widuje się jeszcze w tzw. blaszakach, wolnostojących i zimnych garażach wykonanych z blachy trapezowej.

Ich zaletami są niewątpliwie niska cena, łatwy montaż i konserwacja.

Wady – to konieczność zapewnienia miejsca przed garażem na skrzydło (skrzydła), wyłącznie ręczna obsługa (można oczywiście zainstalować do takiej bramy siłowniki, jakie są stosowane do skrzydłowych bram wjazdowych, ale ich koszt przekroczy cenę bramy garażowej rolowanej). Ciężko się również taką bramę otwiera, szczególnie zimą.

Bramy garażowe uchylne

Bramy garażowe uchylne są stosunkowo prostym, ekonomicznym i wygodnym rozwiązaniem, ale tak, jak i u bram skrzydłowych potrzebne jest dla nich miejsce przed garażem (ok. półtora metra) na poruszającą się do góry płaszczyznę bramy. Podjeżdżając pod garaż, należy zachować od niego minimum taki odstęp. Otwierane są automatycznie oraz ręcznie.

Zaletami są niska cena oraz wzornictwo przypominające nierzadko bramy segmentowe, a także łatwość obsługi.

Wadami będą – konieczność zajęcia miejsca pod sufitem na prowadnice, konieczne miejsce na podjeździe, względnie niska izolacyjność cieplna, a także groźba uderzenia w kolana podczas ręcznego otwierania bramy. W tym wypadku należy zawsze przeprowadzać otwieranie jak najwolniej.

Bramy garażowe rolowane

Bramy garażowe rolowane, nazywane również roletowymi są rozwiązaniem najlepszym z możliwych, ale i najdroższym. Do ich montażu nie jest wymagane miejsce pod sufitem (jedynie na rolkę nad progiem), gdyż brama nie posiada podsufitowych prowadnic, a jedynie pionowe. Otwiera się również pionowo, a więc można stawać samochodem przed garażem niemalże na styk z nią. Bramy roletowe (kurtynę, czyli płaszcz, prowadnice oraz skrzynię nawojową) wykonuje się z aluminium, czyniąc je całkowicie odpornymi na korozję. Wyposażone są w automatykę, ale posiadają również korbę do awaryjnego ręcznego otwierania, w przypadku braku zasilania.

Wadą tych bram jest ich wysoka cena, są one najdroższe z dostępnych na rynku. Można mieć również zastrzeżenia do niskiej izolacyjności cieplnej.

Zaletami bram rolowanych są za to: duża odporność na włamania oraz korozję, wygodna obsługa (automatyka jest standardem), niezajmowanie miejsca pod sufitem, które można przeznaczyć na podwieszenie np. łodzi, nart, czy bagażnika dachowego do auta oraz wysoka szczelność.

Bramy garażowe segmentowe

Bramy garażowe segmentowe są obecnie najpopularniejszym ze stosowanych rodzajów bram, szczególnie do garaży zintegrowanych z domem (jedna bryła). Swoją popularność zawdzięczają przede wszystkim swojej wysokiej szczelności (małe straty ciepła), wygodzie użytkowania oraz mnogości estetycznego wzornictwa. Bramy segmentowe można dostosować do każdego typu oraz koloru domu z garażem, jak i do samego garażu.

Bramy segmentowe wykonane są ze stalowych, szczelnie wypełnionych pianką paneli. Ich grubość wynosi min. 40 mm, co wystarczająco dobrze chroni przed zimnem, wilgocią oraz hałasem. Pomiędzy łączeniami paneli, a także na całym obwodzie bramy znajdują się uszczelki, a przodujący producenci bram oferują również tzw. ciepłe ościeżnice z uszczelnieniem dodatkowym. Taki zabieg chroni przed powstawaniem mostu termicznego na styku ościeżnicy z murem, dzięki czemu jest to „najcieplejsza” z dostępnych na rynku bram.

Dostępne są dwa rodzaje bram segmentowych:

  • otwierające się do góry, wzdłuż prowadnic zamontowanych na suficie 
  • otwierających się w bok, wzdłuż prowadnic zamontowanych na jednej ze ścian

Jak w bramach roletowych, tak i w tym wypadku brama nie zajmuje miejsca przed garażem i można taką bramę montować np. na styku z ogrodzeniem, dla wjazdu bezpośrednio z ulicy.

Bramy segmentowe są produkowane w niemalże wszystkich kolorach, w ogromnym wyborze wzorów i wykończeń. Nowoczesne technologie okleinowania umożliwiają wykonanie powierzchni bramy jako imitacji drewna albo kamienia, a w handlu dostępne są także bramy z prawdziwego drewna (sosny, mahoniu czy okumé – ze względu na trwałość, drewna używanego do budowy statków).

Wadą bram segmentowych jest konieczność pozostawienia miejsca na suficie lub ścianie dla prowadnic.

Zaletami będą: wygoda użytkowania (automatyka w standardzie), bardzo duży wybór wzornictwa oraz kolorystyki, bardzo dobra izolacyjność akustyczna i cieplna, a także swobodny dojazd do samej bramy jeszcze przed jej otwarciem.

Podsumowując, największy wybór dotyczy bram segmentowych, ale przy wyborze najlepszego rozwiązania dla swojego garażu dobrze jest również posłuchać rady fachowców, np. z firmy LGS Systemy Bramowe, zajmującej się dostarczaniem oraz montażem m.in. bram garażowych.

PROMOCJA

Sprawdź