Rolety zewnętrzne w ostatnich czasach cieszą się rosnącą popularnością. Do niedawna stanowiły pewien wyznacznik luksusu, a obecnie stanowią rozwiązanie powszechnie stosowane nie tylko w nowym budownictwie. Korzyści wynikające z montażu rolet zewnętrznych są naprawdę liczne, dlatego każdy kto może pozwolić sobie na taki wydatek powinien rozważyć ich zakup. Doskonale sprawdzają się nie tylko w domach jednorodzinnych, ale także w blokach, czy lokalach użytkowych chroniąc ich zawartość przed włamywaczami. 

Rolety zewnętrzne krispol_a637

Dlaczego warto zamontować rolety zewnętrzne?

Wyposażenie domu w rolety zewnętrzne niesie za sobą ogromną listę korzyści:

  • Ochrona przed słońcem – stanowią najlepsze rozwiązanie w walce z upałami z uwagi na ich sposób wykonania. Wytworzone są z aluminium wypełnionego izolacyjną pianką, co umożliwia odcięcie powierzchni domu od upalnych temperatur i obniża temperaturę w pomieszczeniach nawet o kilka stopni. Opuszczona roleta posiada delikatne otwory, które pozwalają na zachowanie właściwej cyrkulacji powietrza. Praktyka montażu rolet zewnętrznych stosowana jest w krajach sąsiadujących z Morzem Śródziemnym.
  • Ochrona przed mrozem – kolejną zaletą wynikającą z montażu rolet zewnętrznych można zdecydowanie odczuć zimą. Pomiędzy opuszczoną roletą a oknem powstaje poduszka powietrzna, która hamuje dostęp zimnego powietrza do domu. Wybór rolet z pianką poliuretanową pozwala na obniżenie rachunków za ogrzewanie nawet o 30-40%. Już po jednym okresie zimowym część inwestycji w rolety zewnętrzne znacznie się zwróci. 
  • Ochrona stolarki okiennej  – rolety zewnętrzne chronią okna przed niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych, m.in. promieni słonecznych, czy opadów atmosferycznych np. gradu.  
  • Regulowanie dostępu światła – do skutecznego zacienienia mieszkania w ciągu dnia najlepiej sprawdzają się rolety zewnętrzne. Jest to idealne rozwiązanie podczas oglądania telewizji czy w czasie drzemki, w szczególności najmłodszych. 
  • Izolacja akustyczna – użytkowanie rolet zewnętrznych pozwala na skuteczne stłumienie dźwięków zewnętrznych od 6 do 14 decybeli. 
  • Wentylacja – otwory pomiędzy listwami umożliwiają przebieg cyrkulacji powietrza, przy jednoczesnym zapobieganiu powstawania przeciągów.
  • Bezpieczeństwo – materiały wykorzystywane w trakcie procesów produkcyjnych, charakteryzują się wysoką odpornością na uderzenia, w tym także  na akty wandalizmu. Generowane hałasy odstraszają potencjalnych włamywaczy. Rolety z symbolem RC charakteryzują się zapewnieniem największej ochrony przed nieproszonymi gośćmi.

Rodzaje rolet zewnętrznych

Rolety zewnętrzne to jeden ze sposobów na budowanie energooszczędne. Przynoszą miarodajne efekty w obniżonych rachunkach za energię. Istotna jest tu forma oraz sposób montażu. Tylko przy zachowaniu zaleceń producenta, użytkownicy będą mogli odczuwać korzyści płynące z ich zalet. 

Rolety, niezależnie od rodzaju, zawsze są skonstruowane w ten sam sposób. Zbudowane są z: obudowy, pancerza oraz napędu. Dla zainteresowanych możliwe jest wbudowanie dodatkowej siatki chroniącej przed insektami. 

Rodzaje rolet zewnętrznych:

  • rolety naokienne – wyposażone w skrzynki z PVC, posiadające pokrywę rewizyjną ulokowaną od tyłu lub dołu. Montowane są we wnęce wraz z oknem. Wykorzystywane są w nowym i starym budownictwie. Istnieje możliwość ich montażu także w domach znajdujących się w stanie surowym, w których nie uwzględniono rolet zewnętrznych. Zmienia się wówczas wymiar okna o wysokość skrzynki, którą ukrywa się pod okładziną elewacyjną. 
  • rolety elewacyjne – cechują się obudową aluminiową, pokrywę rewizyjną posiadają umieszczoną od przodu kasety. Istnieje możliwość ich montażu na murze lub we wnęce okiennej. Rolety zewnętrzne elewacyjne mogą być zamontowane w każdym momencie budowy domu. Charakteryzują się dużą wytrzymałością oraz funkcjonalnością. 
  • rolety podtynkowe – posiadają obudowę wykonaną z aluminium z pokrywą rewizyjną, umieszczoną od dołu skrzynki rolety. Do montażu kasety wykorzystywana jest specjalnie przygotowywana wnęka w nadprożu, dlatego o montażu tych rolet należy zdecydować w momencie przygotowywania projektu domu. Rolety zewnętrzne do zabudowy cechują się przyleganiem do okna, co zwiększa oszczędności energetyczne, a jednocześnie cała roleta wygląda najbardziej efektownie z uwagi także na ukrycie skrzynki. 
  • rolety RKS (nadprożowe) – charakteryzują się obudową wykonaną z ceramiki lub polistyrenu/poliuretanu wzmacnianego drutem zbrojeniowym. Pokrywa rewizyjna znajduje się od dołu skrzynki rolety, która montowana jest w miejscu nadproża okna. Do zamontowania rolet RKS konieczne jest wcześniejsze zaprojektowanie. Dla niezdecydowanych osób najlepszym rozwiązaniem jest założenie skrzynek nadprożowych. Rolety RKS cenione są ze względu na wysoką skuteczność izolacji termicznej. 

Dużo zalet, mało wad

Rolety zewnętrzne sprawdzają się doskonale w wielu sytuacjach, jednak decyzja o ich zakupie często jest blokowana ze względu na brak środków pieniężnych. Prawdą jest, że rolety zewnętrzne są sporym wydatkiem jednorazowym, jednak jest to inwestycja na długie lata użytkowania. Zapraszamy do zapoznania się z naszym asortymentem oraz zrealizowanymi projektami. Nasi konsultanci, bazując na swoim potężnym doświadczeniu, chętnie rozwieją Państwa wątpliwości. 

PROMOCJA

Sprawdź